Usuwanie korzenia zęba Iława
Ząb składa się z korzenia i korony. Korzeń zęba jest ukryty w jego dziąśle i jest podporą dla jego korony. Gdy dojdzie do sytuacji, w której z naszego zęba pozostał już tylko korzeń, najprawdopodobniej trzeba będzie go usunąć. Jakie są wskazania do usunięcia korzenia zęba? Pierwszy powód to brak możliwości odbudowy korony zęba poprzez leczenie kanałowe i protetyczne. Kolejne wskazania do usunięcia korzenia zęba są to: rozległa próchnica, wszelkie pęknięcia korzenia, rozchwianie korzenia, zmiany patologiczne w obrębie wierzchołka korzenia i paradontoza.
Jak wygląda zabieg usuwania korzenia zęba?
Usuwanie korzenia zęba oparty jest przede wszystkim na badaniu wewnątrzustnym i rentgenowskim. Po ocenieniu stanu korzenia dzięki wykonanym prześwietleniom zęba lekarz przystępuje do podania odpowiedniej dawki znieczulenia miejscowego. By usunąć korzeń, lekarz musi rozciąć dziąsło i oddzielić korzeń od kości. Ząb kilkukorzeniowy należy najpierw rozseparować, czyli rozdzielić. Dopiero wtedy lekarz wyjmuje korzeń kleszczami z zębodołu, łyżeczkuje, czyli oczyszcza ranę z jego pozostałości i zaszywa ją. Po 7-10 dniach następuje wizyta kontrolna, podczas której ściągane są szwy.
Powikłania po usunięciu korzenia zębowego
Usuwanie korzenia zębowego jest zabiegiem chirurgicznym, który wiąże się zazwyczaj z rozcinaniem dziąsła i oczyszczaniem miejsca po zębie. Bardzo częstym powikłaniem po usunięciu zęba jest opuchlizna, obrzęk i zasinienie w jego okolicach. Wystąpić mogą również dolegliwości bólowe, które powinny ustąpić po zażyciu leków przeciwbólowych zaleconych przez lekarza. Powikłaniem po usunięciu korzenia zęba może również być suchy zębodół – w miejscu operacji nie wytworzył się skrzep.
Zalecenia po zabiegu usunięcia korzenia zęba
Po przejściu zabiegu usunięcia korzenia zęba bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń przekazanych przez lekarza. Zaleceniami ogólnymi jest zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów do dwóch godzin po zabiegu, a także płynnej diety przez kilka następnych dni. Należy także unikać gorących napoi i twardych, pikantnych pokarmów. Zmieniają się także zasady higieny – przez 3-7 dni należy unikać mocnego szczotkowania operowanego miejsca i płynów do płukania jamy ustnej zawierających w swoim składzie alkohol.