Leczenie ortodontyczne dzieci Iława
O zęby dzieci powinniśmy zacząć dbać, jak tylko zaczną się pojawiać. Zaniedbanie zabiegów higienicznych, ale i pozwalanie na niektóre szkodliwe nawyki prowadzi do próchnicy zębów i powstawania wad zgryzu. Obserwując swoje dziecko, powinniśmy zaniepokoić się, gdy zauważymy, że dziecko często oddycha przez usta zamiast przez nos lub chrapie w nocy. Oddychanie przez usta lub chrapanie może być spowodowane niedrożnością górnych dróg oddechowych, lub pojawieniem się trzeciego migdałka. Dziecko oddychające przez usta ma także ciągle otwartą buzię i suche usta. Naszą uwagę powinniśmy także skierować na to, w jaki sposób dziecko połyka pokarmy.
Niemowlęcy typ połykania powinien zastąpić dojrzały w okolicach 4 roku życia. W niemowlęcym typie połykania język wpychany jest między zęby, natomiast w dojrzałym język powinien układać się na podniebieniu. Oprócz tego, dziecko nie powinno mieć żadnych problemów z gryzieniem i żuciem, oraz prawidłowym wysławianiem się. Naszą uwagę powinno zwrócić seplenienie, charkanie i inne dziwne dźwięki. Bardziej widoczne objawy posiadania wady zgryzu to np. wysunięcie lub cofnięcie brody, skrócenie lub wydłużenie twarzy, stłoczenia lub szpary między zębami, zbyt duże nachodzenie lub cofnięcie się górnych zębów przednich do dolnych.
Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne u dzieci?
Pierwsza wizyta kontrolna u lekarza ortodonty powinna odbyć się w wieku pomiędzy 6, a 8 rokiem życia, gdy zęby mleczne zaczynają wymieniać się na zęby stałe. Lekarz oceni wtedy czy zęby dziecka rozwijają się prawidłowo i czy konieczne będzie leczenie ortodontyczne dziecka. Jeżeli przed tym wiekiem zauważymy u dziecka jakieś oznaki powstawania wady zgryzu, należy niezwłocznie zgłosić się na konsultację, w celu jak najszybszego rozpoczęcia leczenia ortodontycznego.
Jaką wygląda pierwsze konsultacja ortodontyczna z dzieckiem?
Pierwsza konsultacja ortodontyczna może być wizytą stresującą, ale nie musi. Lekarz nie używa wierteł stomatologicznych i znieczulenia. Jest to bardziej połączenie wizyty kontrolnej z rentgenodiagnostyką. Lekarz ortodonta ogląda i ocenia stan uzębienia dziecka i wykonuje zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne. Oba zdjęcia pokazują wewnętrzny stan zębów i kości, który jest niezbędny do prawidłowego ocenienia konieczności leczenia ortodontycznego. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować wykonanie modeli diagnostycznych, czyli gipsowego odlewu zębów, po to, by jak najlepiej oszacować, w jakim położeniu znajdują się zęby.