Lakowanie zębów stałych
Lakowanie zębów stałych to jedna z metod zapobiegania próchnicy. Wykonuje je lekarz stomatolog. Nie ma przeciwwskazań do stosowania tej metody, oczywiście poza tą, że lakowaniu poddaje się zdrowe zęby.
Lakowanie polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zęba, następnie nałożeniu specjalnego preparatu w żelu i dokładnym osuszeniu. Potem nakłada się lak, który wypełnia bruzdy zęba, dzięki czemu można dokładniej i łatwiej go wyczyścić. Lak trzeba jeszcze utrwalić przez naświetlanie. Potem, w razie potrzeby, usuwa się nadmiar, jeśli przeszkadza w zgryzie.
Jak często wykonywać lakowanie zębów?
Zwykle lakowanie zębów u dziecka jest wskazane wówczas, gdy pojawiają się zęby stałe, a więc około 6 roku życia. To czas, kiedy wyrzynają się trzonowce, a te są najbardziej narażone na próchnicę z powodu swojej budowy.
Lakowanie zębów stałych i mlecznych przeprowadza się jak najwcześniej, najlepiej tuż po wyrznięciu się zęba. O kolejnych zabiegach decyduje lekarz stomatolog.
Lakowanie zębów a fluoryzacja
Fluoryzacja to jedna z metod zapobiegania próchnicy polegająca na zabezpieczeniu zębów fluorem, a dokładniej dostarczeniu do szkliwa związków fluoru, które zabezpieczają ząb przed uszkodzeniami. Fluoryzacja i lakowanie to dwa różne zabiegi, które mają na celu ochronę zębów przed próchnicą. Jednak fluoryzacja to działanie chwilowe, cząsteczki wnikają w szkliwo, lakowanie to zabezpieczenie zęba na czas utrzymania się laku na jego powierzchni.
Lakowanie zębów stałych i mlecznych to zabieg bezbolesny, który bardzo dobrze chroni przed próchnicą. Dzieci mogą sobie wybrać kolor laku. Lakowany ząb powinien być kontrolowany, jeśli lak odpryska z czasem, należy go poprawić. Zwykle lak utrzymuje się na zębie co najmniej rok. Fluoryzację powtarza się według wskazań lekarza, w zależności od potrzeb. Dostarczanie zębom fluoru może odbywać się różnymi metodami, np. przez lakierowanie zębów lub podczas szczotkowania specjalnymi preparatami.
Zabezpieczanie zębów przed próchnicą to przede wszystkim prawidłowe ich mycie i regularne wizyty u stomatologa. To on najlepiej doradzi metodę ochrony zębów, którą dobierze po wstępnym badaniu.