Fluoryzacja zębów Iława

W każdej szkole powinna być regularnie przeprowadzana fluoryzacnaja zębów. Choć zaleca się ją przede wszystkim dzieciom, to także może być stosowna u dorosłych. O jej metodzie i częstości przeprowadzania powinien zadecydować dentysta.

fluoryzacja zębów iławaFluoryzacja zębów to pokrywanie szkliwa środkami bogatymi w związki fluoru. Fluor zapobiega próchnicy, zabezpiecza ząb przed atakiem bakterii i kwasów, wspomaga remineralizację. Najczęściej dzieci dostają na szczoteczkę do zębów preparat, którym szczotkują zęby przez określony czas. Po takim zabiegu nie można jeść do 2 godzin.  Nie należy myć zębów co najmniej 12 godzin, by preparat jak najdłużej utrzymywał się na szkliwie.

Metody fluoryzacji zębów

Są różne metody fluoryzacji zębów. Oprócz płynu, którym szczotkowane są zęby, można stosować pianki lub jonoforezę fluorkową, polegającą na wprowadzeniu w głąb szkliwa preparatu z fluorem. Fluoryzacja  Iława zębów mlecznych ma za zadanie przede wszystkim ochronę przed próchnicą. U osób starszych ma też wpływ na niwelowanie nadwrażliwości zębów, przebarwień, stanowi ochronę przed osadzaniem się kamienia nazębnego. Fluoryzacja zębów jest zalecana także osobom noszącym aparaty ortodontyczne, gdyż niweluje nadwrażliwość zębiny.

Fluoryzacja zębów jest zabiegiem bezbolesnym, szybkim i bezpiecznym, jeśli jest wykonywana w gabinecie stomatologicznym. Warto o tym pamiętać, gdyż preparaty z fluorem są dostępne na rynku w postaci past, gum do żucia, kropli, tabletek i innych środków, a przedawkowanie fluoru grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Fluoryzacja zębów a lakierowanie

Lakierowanie zębów jest zalecane i dzieciom, i dorosłym. Wykonuje się je u stomatologa. Najpierw zęby trzeba dokładnie oczyścić (skaling, piaskowanie), potem za pomocą specjalnych pędzelków pokrywa się szkliwo lakierem z fluorem. Lakier musi być dobrany przez stomatologa. Zabieg można powtarzać u dzieci co trzy miesiące, u dorosłych co pół roku. Fluor można dostarczać organizmowi także w naturalnych pokarmach, pijąc wodę z jego zawartością, zjadając takie produkty jak orzechy, rośliny strączkowe, ryż, wątróbka, czy herbata.