Zatrucie Zęba Iława
Miazga zęba jest tkanką unerwioną i unaczynioną, jej infekcja lub stan zapalny może być bardzo przykrym i bolesnym doświadczeniem. Miazgę taką należy spróbować wyleczyć lub gdy nie jest to już możliwe – usunąć. Zatrucie zęba nazywana również dewitalizacją mazgi zęba jest jednym z etapów leczenia kanałowego i polega na uśmierceniu zainfekowanej miazgi. Zatrucie zęba wykonuje się z użyciem środków zwanych parapastami, które stopniowo uśmiercają miazgę. Cały proces zazwyczaj trwa do 14 dni.
Przebieg zatrucia zęba
Na samym początku leczenia wykonywane jest zdjęcie diagnostyczne – rentgenowskie. Pomaga ono lekarzowi ocenić ogólny stan zęba. Po rozpoznaniu choroby miazgi, lekarz przystępuje do opracowania ubytku próchnicowego. Po opracowaniu ubytku nakłada na miazgę parapastę zawierającą paraformaldehyd i zabezpiecza ząb tymczasowym opatrunkiem. Wszystko to odbywa się oczywiście pod działaniem znieczulenia zęba miejscowego, a kolejna wizyta odbywa się za mniej więcej 2-3 tygodnie, gdy miazga zęba będzie już martwa.
Zatrucie zęba a ekstyrpacja mazgi
Nowoczesne leczenie endodontyczne obejmuje leczenie kanałowe pod mikroskopem i zabieg ekstyrpacji miazgi. Ekstyrpacja miazgi jest alternatywą dla zatrucia zęba (dewitalizacji) i polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi bez jej wcześniejszego uśmiercania. Dzięki temu cały proces leczenia kanałowego jest krótszy i może obejmować jedną dłuższą wizytę lub dwie krótsze, a lekarz dentysta endodonta zaraz po usunięciu miazgi może przejść do udrożniania i wypełniania kanałów korzeniowych.