Utracony ząb Iława

utracony ząb iława

 

W dzisiejszych czasach łatwiej jest zadbać o zdrowie swoich zębów i o to, by nie utracić ich zbyt szybko. Dlatego warto stosować zasady, które niedoprowadzoną do utraty zębów. Oto kilka zasad: dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów minimum 2 razy dziennie, stosowanie past do zębów z fluorem, prawidłowa dieta – unikanie słodkich i lepkich pokarmów, regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym – najlepiej co pół roku, unikanie tytoniu i alkoholu, dbanie o zapewnienie sobie wystarczającej ilości witamin i minerałów.

Jakie są konsekwencje utraty zęba?

Jeśli straciłeś choć jeden ząb, bez wątpienia zdajesz sobie sprawę, że życie bez niego ma konsekwencje: Twój uśmiech może nie wyglądać tak, jak tego chcesz, jedzenie i mówienie mogą być trudniejsze, a twoja pewność siebie może zniknąć. Choć poważne, nie są to jedyne skutki. Istnieją ukryte konsekwencje utraty zębów, które wpływają nie tylko na wygląd, ale także na zdrowie. Utrata zębów nieuchronnie wiąże się z zanikiem kości. Kość potrzebuje stymulacji, aby zachować swoją formę i gęstość. W przypadku szczęki stymulacja ta pochodzi z zębów, które w ciągu dnia nawiązują ze sobą setki przelotnych kontaktów. Małe naprężenia wytwarzane przez te kontakty są przekazywane do kości, co powoduje jej ciągłą regenerację. Gdy ząb zostanie utracony, zapewniona przez niego stymulacja znika. W przypadku utraty wystarczającej liczby zębów, a wraz z utratą kości odległość od nosa do brody może się zmniejszyć, a dolna 1/3 twarzy częściowo się zapadnie. Może się również okazać, że niektóre z pozostałych zębów zaczną przesuwać się w przestrzenie po brakujących zębach, a to z kolei może powodować dodatkowe problemy z gryzieniem, a nawet ból stawów.

Utracony ząb – zastosowanie implantów

Implanty zębów są trwałymi zamiennikami uszkodzonych lub brakujących korzeni zębów. Są jedyną metodą wymiany całego zęba. Implanty tytanowe zastępują korzeń zęba i utrzymują zęby zastępcze, takie jak pojedyncze korony. Implant dentystyczny jest wkręcany do szczęki przed założeniem koron i łączy się z kością szczęki, co jest procesem zwanym osseointegracją. Powoduje to bezpieczne połączenie zęba z otaczającą kością. Cała integracja implantu zajmuje od 3 do 6 miesięcy, po tym czasie lekarz implantolog we współpracy z technikiem dentystycznym zajmuje się przygotowaniem porcelanowej korony.