Skaling zębów
Kamień na zębach powoduje nie tylko dyskomfort i wygląda nieestetycznie, ale też jest przyczyną chorób dziąseł i uciążliwych dolegliwości. Tworzy się cały czas, a jego przyczyną jest spożywany pokarm. Nie można go uniknąć, ale można minimalizować jego powstawanie dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej. Mimo to konieczny jest co jakiś czas zabieg u stomatologa polegający na usuwaniu kamienia nazębnego. Kamień nazębny to twardy osad, na którym osiadają bakterie. Powoduje brzydkie przebarwienia zębów i stanowi zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling zębów, jest zabiegiem, który należy wykonywać systematycznie. Każdy pacjent powinien przynajmniej raz w roku zgłosić się do gabinetu stomatologicznego i wykonać, w ramach stomatologii zachowawczej zabieg oczyszczania zębów z kamienia. Stomatologia zachowawcza zajmuje się także m. in. profilaktyką i leczeniem próchnicy.
Usuwanie kamienia nazębnego
Skaling zębów można przeprowadzać za pomocą nowoczesnych urządzeń, np. skalerów ultradźwiękowych. Nie są one jednak zalecane dla osób, które nie mogą korzystać z tego typu urządzeń, np. z powodu posiadanego rozrusznika serca lub podczas ciąży. Wówczas stosuje się skalery ręczne. Można wykonać skaling naddziąsłowy, polegający na usunięciu kamienia z korony zęba, a także skaling poddziąsłowy, polegający na usunięciu kamienia zalegającego w kieszonkach dziąsłowych, poniżej linii dziąsła. Zabieg nie jest bolesny, ale po jego wykonaniu może wystąpić przemijająca nadwrażliwość zębów. Zęby zostają wypolerowane, by po usunięciu kamienia zabezpieczyć je przed ponownym szybkim jego osadzaniem.
Skaling i piaskowanie zębów
Istnieje kilka metod skalingu, np. za pomocą lasera, czy fal dźwiękowych. Można też zastosować metodę chemiczną lub mechaniczną. Skaling uzupełnia zwykle piaskowanie zębów. Wykonuje się je za pomocą piaskarki, która usuwa wszelkie osady i przebarwienia z powierzchni zęba. Szczególnie zabieg ten jest polecany palaczom i osobom, które piją dużo kawy i herbaty. Przeciwwskazaniami do piaskowania są alergie, stany zapalne dziąseł i jamy ustnej oraz uszkodzenie błon śluzowych, czy astma. Usuwanie kamienia jest niezbędne, gdyż jego nagromadzenie powoduje stany zapalne dziąseł, obniżenie i odsłanianie szyjek zębowych, co prowadzi do paradontozy.