Reendo powtórne leczenie enodontyczne Iława

powtórne leczenie endodontyczne

 

Reendo powtórne leczenie endodontyczne obejmuje dodatkowe etapy usuwania starego wypełnienia kanału korzeniowego i lokalizowania wąskich, zakrzywionych lub nieregularnych kanałów, których nie poddano obróbce podczas wstępnego zabiegu, oraz ponowne wypełnienie kanałów, aby zapewnić całkowite usunięcie bakterii z kanałów korzeniowych. Reendo powtórne leczenie endodontyczne zwykle odbywa się to podczas 2 lub więcej wizyt, w zależności od złożoności zęba.

Przebieg powtórnego leczenie endodontycznego

Najpierw lekarz endodonta omówi opcje leczenia, następnie otworzy ponownie ząb, aby uzyskać dostęp do materiału wypełniającego kanał korzeniowy. W wielu przypadkach założone są materiały odbudowujące takie jak wkłady koronowo-korzeniowe i muszą zostać zdemontowane i usunięte, aby umożliwić dostęp do kanałów korzeniowych. Po usunięciu wypełnienia kanału endodonta oczyści kanały i dokładnie zbada wnętrze zęba za pomocą mikroskopu (powiększenia i oświetlenia), szukając dodatkowych kanałów lub nietypowej anatomii zęba wymagającej leczenia. Po oczyszczeniu kanałów lekarz endodonta wypełnia i uszczelnia kanały oraz tymczasowo wypełnia ząb. Po zakończeniu leczenia przez endodontę należy jak najszybciej zająć się wypełnieniem ostatecznym – aby na zębie umieścić nową koronę lub inne uzupełnienie, aby zabezpieczyć i przywrócić mu pełną funkcjonalność.

Wskazania do powtórnego leczenia reendo

Jak czasem zdarza się przy każdym zabiegu stomatologicznym lub medycznym, ząb może nie zagoić się zgodnie z oczekiwaniami po pierwotnym leczeniu z różnych powodów:

  • wąskie lub zakrzywione kanały nie były wyleczone podczas początkowej procedury; 
  • skomplikowana anatomia kanału pozostała niewykryta podczas pierwszego leczenia;
  • założenie korony lub innego uzupełnienia zostało opóźnione po leczeniu endodontycznym;
  • uzupełnienie nie zapobiegło dostawania się zanieczyszczonej śliny do wnętrza zęba.

W innych przypadkach zagrożeniem dla zęba który został skutecznie wyleczony może być: ponowne pojawienie się próchnicy; luźna, popękana lub złamana korona albo nieszczelne wypełnienie; złamanie zęba.

Powtórne leczenie kanałowe – przeciwwskazania 

Przeciwwskazań do powtórnego leczenia kanałowego nie ma tak wiele jak wskazań. Zabiegu reendodoncji nie można wykonać gdy:

  • higiena jamy ustnej jest zaniedbana;
  • próchnica bardzo mocno zajęła ząb;
  • korzeń zęba pękł lub pojawił się bardzo duży stan zapalny i gdy nie ma możliwości do prawidłowego ponownego opracowania kanałów zębowych.