Na czym polega autotransplantacja zęba?

autotransplantacja zębaAutotransplantacja zęba sięga XVIII wieku, kiedy to pobierano zęby od osób biednych i wszczepiano je osobom zamożnym. Naturalne implanty niestety niedługo mogły spełniać swoją rolę z uwagi na niezgodność tkankową, dlatego też przeszczepy były szybko odrzucane przez biorcę. Proceder ten został zakończony z uwagi na silne rozprzestrzenianie się w ten sposób chorób. Mimo to sam pomysł nadal pozostał z tymże elementarna zmiana nastąpiła z biegiem lat, a nawet wieków.

Po wielu doświadczeniach zaczęto stosować autotransplantację, czyli przeszczep zębów od tego samego pacjenta. Do rzadkości można spotkać alotransplantację (czyli przeszczep od różnych osób), a jeśli już to jedynie w przypadku bliźniaków. Nie mniej jednak zabieg przeszczepiania zębów jest nadal wykonywany, chociaż nie na taką skalę jak implanty. Warto tu zaznaczyć, że zarówno ząb dojrzały jak i sama zawiązka zęba nadaje się do przeszczepu. Zakończony rozwój korzenia nie jest konieczny, aby móc przeprowadzić ów zabieg. Tym bardziej, że zęby, które jeszcze nie posiadają mocno rozwiniętych korzeni, czy takie które jeszcze się nie przebiły przez dziąsło zdecydowanie łatwiej się przyjmują.

Jak wygląda zabieg przeszczepienia zęba?

Zabieg trwa około godziny i jest z reguły wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Podczas całego zabiegu stomatolog najpierw przygotowuje zębodół, a następnie w tym miejscu umieszcza zdrowy ząb pobrany z innego miejsca w łuku zębowym. Pobrany ząb zostaje wcześniej oczyszczony, a po wstawieniu zęba w nowe miejsce zabezpiecza się go szwami, stabilizując go w ten sposób na kilka tygodni. Dodatkowo ząb zabezpiecza się ligaturą drucianą zamocowaną wokół sąsiadujących zębów lub za pomocą kompozytu. Cały zabieg jest przeprowadzany przy asekuracji antybiotyków. Pierwszą dawkę pacjent zażywa na dobę przed planowanym zabiegiem. Kolejne jeszcze przez okres co najmniej czterech dni po zabiegu.

Dla kogo przeszczep zęba jest najlepszy?

Autotransplantacja to zabieg przeprowadzany w przypadku utraty zęba w wyniku mechanicznego uszkodzenia lub silnej próchnicy, ale nie tylko. Zabieg ten jest wykorzystywany w przypadku braku zawiązków stałych zębów, które powinny się wykształcić w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wskazaniem do zabiegu są także poważne wady zgryzu jak np. brak zęba w łuku zębowym, a za dużo zębów w drugim łuku. Przeszczep własnych zębów nie jest jednoznaczny z końcem leczenia. Często zdarza się, że z czasem przeszczepiony ząb wymaga leczenia kanałowego, szczególnie jeśli pobrany ząb miał już rozwinięty wierzchołek korzenia. Natomiast jeśli autotransplantacja była wykonywana ze wskazań ortodonty, wówczas pacjent musi kontynuować leczenie ortodontyczne po upływie kilku miesięcy.

Przeszczep zęba to skomplikowany zabieg, który mimo że nie jest zbyt często praktykowany to zapewnia dużą ilość pomyślnych wyników. Częściej wykonywany jest u dzieci lub młodzieży, rzadziej u dorosłych. Stomatologia dziecięca powinna zwracać szczególną uwagę na wszelkie wady zgryzu dzieci, aby jak najszybciej móc reagować i zamiast wszczepiania implantów, wykonać autotransplantację. Brak zębów nie jest jednak uznawany za sytuację, która w jakikolwiek sposób zagraża życiu pacjenta. Dlatego też jeśli nie ma wskazań ortodontycznych, to raczej rezygnuje się z tego pomysłu. Alternatywne metody leczenia to, np. coraz bardziej popularne implanty stomatologiczne.