Augmentacja kości Iława
Gdy osoba o dobrym ogólnym zdrowiu traci z powodu choroby przyzębia, urazu lub innej infekcji ząb, implant dentystyczny jest doskonałym, bezpiecznym i długotrwałym rozwiązaniem. Przeszczep, czyli augmentacja kości może być niezbędną częścią procesu wprowadzania implantu dentystycznego. Co dokładnie oznacza przeszczep kości? Tradycyjnie proces ten polega na usunięciu kawałka kości z innej części szczęki lub ciała pacjenta i przeszczepieniu go do kości szczęki. W dzisiejszych czasach istnieją jednak alternatywne opcje augmentacji kości materiałami kościozastępczymi.
Augmentacja kości zęba
Augmentacja kości zęba należy do zabiegów chirurgicznych, a dokładnie jest to zabieg z zakresu chirurgii regeneracyjnej przedimplantacyjnej. Wiórki materiału kościozastępczego mieszane są z krwią Pacjenta lub solą fizjologiczną i umieszczane w miejscu ubytku kostnego. Po jego umieszczeniu materiał przykrywany jest membraną kolagenową w celu zapewnienia jak najlepszych efektów regeneracji kości, prawidłowego gojenia i zabezpieczenia materiału kościotwórczego przed jego przemieszczeniem. Po przeprowadzeniu procedury nowa tkanka kostna zaczyna stopniowo odtwarzać się, proces ten zazwyczaj trwa od 3 do 6 miesięcy. Po osiągnięciu odpowiedniego stopnia regeneracji, można przystąpić do kolejnego etapu leczenia, czyli implantacji. Ten kompleksowy proces chirurgiczny wymaga precyzji, doświadczenia oraz zaawansowanego wyposażenia, co gwarantuje nasz wykwalifikowany zespół.
Wskazania do augmentacji kości
Wskazania do przeprowadzenia augmentacji, czyli zabiegu regeneracji tkanki kostnej, są zawsze określane indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniając specyficzne potrzeby i warunki kliniczne. Najczęściej stosuje się augmentację kości w przypadku występowania zaników kostnych, będących następstwem ubytków zębów, które mogą być wynikiem chorób przyzębia, urazów lub infekcji. Dodatkowo, zdiagnozowana parodontoza, która prowadzi do znacznego zaniku kości szczęki, stanowi istotne wskazanie do przeprowadzenia zabiegu augmentacji, mając na celu poprawę jakości tkanki kostnej i jej trwałości względem wszczepu implantu. Augmentacja kości może być również niezbędna w przypadku wystąpienia kieszonek przyzębnych lub konieczności odbudowy protetycznej narządu żucia, zapewniając stabilne i trwałe podłoże dla implantów dentystycznych. Dzięki precyzyjnemu planowaniu i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, możemy zapewnić naszym pacjentom kompleksową opiekę i optymalne rezultaty w leczeniu implantologicznym.
Przeciwwskazania do sterowanej regeneracji kości
Bezpośrednim powikłaniem po zabiegu augmentacji kości może być obrzęk i zasinienie w okolicy wykonywanego zabiegu. Do innych powikłań zaliczamy możliwość odrzucenia materiału kostnego, nieprawidłowe gojenie się rany, niewystarczalne nadbudowanie kości i uszkodzenie sąsiadujących zębów. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej po wykonaniu zabiegu augmentacji kości może doprowadzić do infekcji zapalnej, a w konsekwencji do zapalenia kości szczęki.