Leczenie ubytków Iława
Co to są ubytki w zębach?
Ubytki w zębach, znane również jako próchnica, są powszechnym problemem związanym z uszkodzeniem tkanek zęba. Gdy próchnica rozwija się na powierzchniach zębów, powoduje powstawanie charakterystycznych „dziur”, które są określane jako ubytki. Te ubytki mogą mieć różne rozmiary i zakres — mogą być niewielkie i pojedyncze lub mogą obejmować większą powierzchnię zęba. W zależności od zaawansowania i rodzaju próchnicy ubytki mogą ograniczać się jedynie do korony zęba lub nawet sięgać do korzenia zęba. Proces powstawania ubytków zaczyna się już w zębach mlecznych u dzieci, a jeśli nie zostaną odpowiednio czyszczone, mogą przenieść się na stałe zęby u osób dorosłych.
Jakie występują rodzaje ubytków w zębach?
Ubytki w zębach możemy podzielić na dwie główne grupy: pochodzenia próchnicowego i niepróchnicowego. Ubytki pochodzenia próchnicowego powstają poprzez zaniedbania higieniczne i dietetyczne. Ubytki niepróchnicowego pochodzenia powstają na skutek oddziaływania fizycznego lub chemicznego na powierzchnię zębów.
Ubytki pochodzenia próchnicowego są to:
– ubytki koronowe – powstają na koronach zębów – najczęściej na powierzchniach żujących lub stycznych zębów, to najczęściej występujące ubytki w zębach,
– ubytki korzeniowe – powstają na odsłoniętych przez recesję korzeniach zębów – pojawiają się zazwyczaj u osób starszych, mogą pojawiać się na granicy koron i korzeni zębów,
– próchnica wtórna/nawracająca – pojawia się pod założonymi już wypełnieniami i w ich okolicy, również zdarza się bardzo często, jest spowodowana min. nieszczelnymi wypełnieniami i trudnością z oczyszczaniem tych okolic.
Ubytki niepróchnicowego pochodzenia są to:
– erozja – nadżerka na powierzchniach twardych tkanek zęba, powstaje na skutek rozpuszczenia chemicznego,
– abrazja – ścieranie się zębów wskutek kontaktu zęba z ciałem obcym,
– atrycja – ścieranie się zębów na skutek kontaktu zęba z zębem,
– abfrakcja – zginanie korony zęba na skutek nadmiernych obciążeń zgryzowych,
– demastyfikacja – nieprawidłowy kontakt zębów przeciwstawnych podczas żucia twardych pokarmów,
– resorpcja – utrata tkanek zęba – zębiny, cementu korzeniowego lub kości wyrostka zębodołowego.
Jak przebiega leczenie ubytków zębów?
Leczenie ubytków zębów wymaga od lekarza przeprowadzenia dokładnego badania wewnątrzustnego oraz szczegółowego wywiadu lekarskiego. Te kroki są niezbędne do postawienia właściwej diagnozy i zidentyfikowania przyczyny powstawania ubytków. Kluczowym uzupełnieniem całej diagnozy jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które pozwala na dokładne zobrazowanie wewnętrznego stanu zębów i kości szczęk. Po przeprowadzeniu tych badań lekarz dentysta jest w stanie rozpocząć odpowiednie leczenie ubytków. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania próchnicy. Dla dzieci, w niektórych przypadkach, lekarz może zdecydować się na zabieg lapisowania, który polega na nakładaniu specjalnego preparatu na zęby, w celu ich ochrony przed próchnicą. Natomiast u osób dorosłych, kiedy próchnica jest wczesna, może być zastosowana metoda remineralizacji, która pomaga odbudować zdrowe struktury zęba. Jeśli jednak ubytek jest bardziej zaawansowany, wtedy najlepszą metodą leczenia jest opracowanie i wypełnienie ubytków. Proces ten polega na precyzyjnym „usunięciu” zainfekowanych tkanek za pomocą wiertła stomatologicznego, a następnie zdezynfekowaniu miejsca po próchnicy. Po tym etapie ząb zostaje wypełniony specjalnym materiałem, który pełni funkcję ochronną, uniemożliwiając bakteriom dostanie się do wnętrza zęba oraz przywracając jego naturalne funkcje.
Jak przeciwdziałać powstawaniu ubytków w zębach?
Profilaktyka próchnicy i regularne leczenie ubytków zębów jest kluczowym elementem utrzymania zdrowia jamy ustnej. Przede wszystkim należy pamiętać, że próchnica głównie powstaje poprzez zaniedbania higieniczne, dlatego tak bardzo ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu zapobiegania jej rozwojowi. Oto kilka istotnych zaleceń:
- Regularne szczotkowanie zębów: Szczotkowanie zębów powinno odbywać się minimum 2 razy dziennie. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie i być wymieniana co około 3 miesiące, aby zapewnić skuteczną higienę jamy ustnej.
- Używanie nitki dentystycznej: Szczotkowanie zębów samo w sobie nie jest w stanie dokładnie oczyścić przestrzeni międzyzębowych. Dlatego konieczne jest stosowanie nitki dentystycznej lub innego odpowiedniego środka do czyszczenia tych trudno dostępnych miejsc. Należy to robić codziennie.
- Regularne wizyty u stomatologa: Wizyty kontrolne u stomatologa co pół roku są niezwykle istotne. Pozwala to na wczesne wykrycie ewentualnych problemów, w tym próchnicy, oraz podjęcie działań zaradczych, zanim stany się ona bardziej zaawansowana i trudniejsza do leczenia.
- Pasta do zębów z fluorem: Fluor jest substancją, która wspomaga remineralizację szkliwa, wzmacniając zęby i chroniąc je przed próchnicą. Ważne jest, aby używać pasty do zębów zawierającej fluor, co pomaga w utrzymaniu zębów w dobrej kondycji.
- Dbanie o uzębienie już od najmłodszych lat: Już od momentu pojawienia się pierwszych zębów mlecznych należy zadbać o higienę jamy ustnej u dzieci. Szczotkowanie zębów dziecka powinno być wykonywane przez rodziców, aż dziecko samo będzie w stanie robić to skutecznie.
Wprowadzenie tych prostych kroków w codzienną rutynę pomoże utrzymać zdrowe i piękne zęby na długi czas. Przypominajmy sobie nawzajem o ich ważności i uczmy już od najmłodszych lat, że dbanie o zdrowie jamy ustnej jest nie tylko korzystne dla urody uśmiechu, ale przede wszystkim dla ogólnego zdrowia organizmu.