nadwrażliwe zęby leczenie iławaNadwrażliwe zęby

Czym są nadwrażliwe zęby?

Nadwrażliwość zębów powoduje bardzo niemiłe, wręcz przykre i bolesne doświadczenia i jest to reakcja zębów na zimne i gorące, słodkie i kwaśne napoje i pokarmy, a nawet na dotyk szczoteczką. Zetknięcie zęba z którymś z tych czynników powoduje przeszywający ból. Nadwrażliwe zęby są także osłabione i zazwyczaj problematyczne.

Przyczyny powstawania nadwrażliwych zębów

Ząb składa się z korony i korzenia. Korona zęba zbudowana jest głównie ze szkliwa i zębiny, w jej korzeniu znajdują się kanały i nerwy. Nadwrażliwość zębów powstaje, gdy dochodzi do uszkodzenia lub zużycia szkliwa i odsłonięcia zębiny. Uszkodzenia te mogą być wywołane spożywaniem kwaśnych pokarmów, cytrusów, gazowanych napoi, zbyt mocnym szczotkowaniem zębów, używaniem mocno ścierających past, wadami zgryzu, bruksizmem, a nawet chorobami układu pokarmowego, takimi jak bulimia czy refluks. Kolejną przyczyną nadwrażliwości zębów może być ich cofanie się, czyli recesja. Do przyczyn będących skutkiem zabiegów, można zaliczyć szlifowanie pod licówki i korony protetyczne i wybielanie zębów.

Leczenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwe zęby należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem dentystą. To on, na podstawie badania i wywiadu będzie w stanie najlepiej określić przyczyny powstawania nadwrażliwości. Jeżeli nadwrażliwość jest wywołana nieprawidłową dietą lub chorobami układu pokarmowego konieczna będzie zmiana nawyków żywieniowych i konsultacja z innym lekarzem, np. gastrologiem. Nadwrażliwość spowodowana wykonywanymi zabiegami stomatologicznymi jest procesem chwilowym i powinna ustąpić samoistnie, np. po zacementowaniu na zęby licówek. Lekarz dentysta po postawieniu diagnozy o występującej nadwrażliwości z pewnością zaleci stosowanie specjalnych past i płukanek znoszących nadwrażliwość zębów, poinstruuje w zakresie odpowiednich metod szczotkowania zębów i wyborze szczoteczki do zębów, zaleci zabiegi fluoryzacji lub lakierowania zębów, a w najcięższych przypadkach zaproponuje kompleksowe leczenie opierające się na endodoncji i uzupełnianiu ubytków szkliwa wypełnieniami. W przypadku nadwrażliwości spowodowanej recesją dziąseł konieczne będą wizyty u lekarza periodontologa.