Leczenie paradontozy Iława

leczenie paradontozy iławaParadontoza to inaczej przewlekłe zapalenie przyzębia, które zazwyczaj rozwija się stopniowo oraz niedostrzegalnie. Zalicza się do chorób cywilizacyjnych stanowiących jedną z najpopularniejszych przyczyn utraty zębów. Ponadto gromadząca się płytka nazębna, bakterię oraz resztki pokarmów wokół tkanek otaczających zęby prowadzi do zapalenia, a następnie do uszkodzenia dziąseł i kości. Występujące zaburzenia w sferach przyzębia prowadzą również do dolegliwości bólowych. Rozwijające się nieleczone stany zapalne w najgorszym przypadku mogą prowadzić do utraty zębów.

Zapalenie dziąseł charakteryzuje się między innymi ich zaczerwienieniem oraz skłonnością do krwawienia, które często jest zauważalnie podczas codziennej higieny jamy ustnej, a dokładnie szczotkowaniu zębów.

Co może być przyczyną rozwoju chorób przyzębia?

Przede wszystkim główną przyczyną wszystkich problemów z uzębieniem i rozwojem chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Zaniedbanie chociaż przez jeden dzień porządnego szczotkowania zębów może mieć w przyszłości bardzo duże konsekwencje. Zaniedbanie szczotkowania, nitkowania i płukania zębów pozwala na osadzanie się osadu i kamienia nazębnego, czyli kopalni bakterii i grzybów, które stopniowo „zjadają” zęby i dziąsła. Bardzo często przyczyną rozwoju chorób przyzębia są także inne choroby takie jak cukrzyca, bulimia, problemy z nerkami lub żołądkiem. Na rozwój chorób przyzębia ma swój wpływ także antykoncepcja hormonalna, palenie papierosów i nieprawidłowa, uboga w witaminy dieta.

Jakie objawy występują podczas chorób przyzębia?

Podczas chorób przyzębia możemy zauważyć objawy takie jak:

– krwawienie z dziąseł po szczotkowaniu i nie tylko,
– obrzęki i opuchlizna dziąseł,
– przekrwienie, zasinienie dziąseł,
– nadwrażliwość zębów,
odsłonięcie szyjek zębowych,
– rozchwianie zębów i ich utrata,

Przebieg leczenia paradontozy

Leczenie paradontozy w pierwszej kolejności rozpoczyna się od znalezienia przyczyny, a następnie wyeliminowania czynnika, który prowadzi do powstawania zapalenia przyzębia. W tym przypadku wykorzystywana jest dziedzina stomatologii – periodontologia. Przy kompleksowym wykorzystaniu zapobiega powstawaniu zapalenia dziąseł.

Wyróżnia się trzy główne etapy leczenia periodontologicznego. Pierwszym z nich jest etap higienizacyjny polegający na profesjonalnym oczyszczaniu zębów z nawarstwiające się płytki nazębnej, wdrożeniu antybiotykoterapii, ewentualnych korekt wypełnień, uzupełnień protetycznych oraz leczeniu ubytków próchnicowych. Do kolejnego etapu zalicza się wykonanie skalingu poddziąsłowego polegające na głębokim oczyszczania i ewentualnych zabiegów chirurgicznych. Ostatnim etapem jest faza podtrzymująca tak zwana recall, która w pierwszej kolejności składa się z regularnych wizyt kontrolnych.  Lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna kontroluję efekty leczenia oraz dbałość pacjenta podczas higieny jamy ustnej.

Nieleczone, cykliczne powtarzające się zapalenia dziąseł mogą prowadzić do powstawania przewlekłej paradontozy skutkującą obniżaniem się poziomu dziąseł i utratą kolejnych zębów,  które w kolejnym etapie będzie koniecznością leczeniem protetycznym oraz implantologicznym.