Usuwanie mleczaków
Problemy z zębami mlecznymi mogą pojawiać się z wielu przyczyn. Jedną z nich i najczęstszą, jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także brak profilaktyki próchnicy. Zaniedbania te prowadzą do konieczności leczenia zębów mlecznych. Nie należy zaniedbywać leczenia mleczaków, gdyż każdy ubytek może powodować ból, każdy jest siedliskiem bakterii, które mają wpływ na cały organizm dziecka. Stan mleczaków wpływa także na stan zębów stałych, ich rozmieszczenie i ułożenie. Usuwanie mleczaków to ostateczność, ale jest stosowane w niektórych przypadkach. Zawsze decyduje o nim lekarz stomatolog.
Kompleksowe usunięcie mleczaka
W przypadku zmian chorobowych lub infekcji, których nie da się wyleczyć metodami zachowawczymi, stomatolog może zalecić usunięcie zęba mlecznego. Najczęściej dotyczy to dzieci, u których główną przyczyną ekstrakcji są zgorzele. Stanowią one poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia dziecka, ale również dla prawidłowego rozwoju zawiązków zębów stałych. W sytuacji, gdy zgorzel nie jest w porę usunięta, może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak stany zapalne, które mogą wpływać na kształtowanie się przyszłego uzębienia. Usunięcie mleczaka może być też zalecane w przypadku problemów ortodontycznych, takich jak niewłaściwe ustawienie zębów lub brak miejsca na wyżynanie się kolejnych zębów. Dzięki szybkiemu usunięciu zęba mlecznego można zapobiec dalszym problemom i stworzyć warunki do prawidłowego wzrostu zębów stałych.
Znieczulenie dla dzieci a usuwanie mleczaków
Ekstrakcja zębów mlecznych odbywa się w znieczuleniu. Stomatolog dziecięcy ma do wyboru różne rodzaje znieczuleń, może np. zastosować standardowe znieczulenie miejscowe lub nowoczesne znieczulenie komputerowe The Wand, które jest bardzo komfortowe dla pacjenta, gdyż nie powoduje żadnych dolegliwości, ani skutków ubocznych i jest bardzo precyzyjne. Wyrywanie mleczaka to stres, dlatego lekarze stosują także środki uspokajające lub rozluźniające. Należy do nich np. uspokojenie wziewne (sedacja podtlenkiem azotu). Dziecko musi być do takiego zabiegu wcześniej przygotowane, dostaje maseczkę i instrukcję jak oddychać przez nos. W domu musi ćwiczyć oddychanie, dopiero gdy się tego nauczy, może zostać poddane działaniu gazu rozweselającego. Szczegóły jak przygotować dziecko do wizyty poda lekarz. Gaz rozweselający nie jest środkiem znieczulającym lecz uspokajającym, rozluźniającym, który mogą stosować także osoby cierpiące na niektóre choroby, np. serca.
Usuwanie mleczaków to ostateczność. Gdy dziecko przez kilka lat będzie miało widoczny ubytek po usuniętym mleczaku, należy wstawić tzw. protezkę dziecięcą. Zapobiega to przesuwaniu się zębów.