Leczenie nadwrażliwości zębów Iława
Wiele osób odczuwa przeszywający ból zębów po zetknięciu z zimnymi lub gorącymi napojami. Podobna reakcja może być odczuwana, gdy zjadamy coś słodkiego lub kwaśnego. Takie odczucia mogą sugerować nadwrażliwość zębów. Jak zatem wygląda leczenie nadwrażliwości zębów i jakie są jej przyczyny?
Przyczyn nadwrażliwości zębów może być kilka. Najważniejsza to nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadząca do osadzania się kamienia nazębnego. Przyczyną nadwrażliwości jest uszkodzenie szkliwa lub cementu pokrywającego korzeń zęba.
Nadwrażliwość zebów
Leczenie nadwrażliwości zębów polega przede wszystkim na dokładnym określeniu przyczyny dolegliwości i dobraniu odpowiedniego leczenia. Leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych wymaga od pacjenta cierpliwości i stosowania się do zaleceń lekarza. Z pewnością stomatolog zaleci stosowanie odpowiedniej pasty do nadwrażliwych zębów, wyjaśni jak zęby szczotkować i jakiej używać szczoteczki. Może też przeprowadzić zabieg w gabinecie nakładając na zęby specjalny preparat.
Leczenie paradontozy
Przyczyną przykrych odczuć w jamie ustnej może być także paradontoza. Charakteryzuje się nadwrażliwością zębów i bólem dziąseł. Dziąsła są opuchnięte i zaczerwienione, z czasem się obniżają odsłaniając szyjki zębowe. Rozwojowi paradontozy sprzyja nagromadzony przez dłuższy czas kamień nazębny, a także picie alkoholu i palenie papierosów. Częściej cierpią na tę przypadłość także osoby chorujące na cukrzycę, przechodzące wahania hormonalne. Nieleczona paradontoza prowadzi do rozchwiania zębów, a w końcu ich utraty. Leczenie paradontozy to przede wszystkim usunięcie kamienia i osadu nazębnego. Jeśli konieczne jest czyszczenie kieszonek zębowych wykonuje się je specjalnym urządzeniem lub przy pomocy chirurgicznej interwencji. Po leczeniu bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Lekarz powinien polecić odpowiednią pastę do zębów i szczoteczkę.
Leczenie nadwrażliwości zębów to częsty problem, z jakim zgłaszaj się pacjenci do stomatologów. Nadwrażliwość trzeba leczyć, bo to nie tylko przykre dolegliwości, ale też prowadzące do poważnych problemów z jamą ustną. Im wcześniej zareaguje się na niepokojące objawy, tym lepiej. Pozwala to na uniknięcie cierpienia i długiego leczenia.